LibreOffice/Vlastnosti/Math

Z Wiki.openoffice.cz

Přejít na: navigace, hledání

originál: http://www.libreoffice.org/features/math/

Math

Snadná cesta ke vkládání rovnic a vzorců do dokumentů

Math - editor vzorců sady LibreOffice (obr.)

MATH je editor vzorců sady LibreOffice, který lze uplatnit v textových dokumentech, tabulkách, prezentacích a kresbách a s jehož pomocí vložíte dokonale utvořené matematické a vědecké vzorce. Tyto vzorce mohou zahrnovat širokou škálu prvků od zlomků, členů s exponenty a indexy, integrálů a matematických funkcí, až po nerovnice, soustavy rovnic a matice.

MATH lze spustit jako samostatnou aplikaci přímo ze startovací nabídky LibreOffice, nebo jej můžete vyvolat z textového editoru Writer, tabulkového procesoru Calc, prezentačního programu Impress, nebo grafického setu Draw přes volbu v menu Vložit – Objekt – Vzorec.

Popisy vzorců v MATHu je snadné se naučit, stejně tak je používat. S malou dávkou praxe se naučíte, jak vytvořit a upravovat komplexní vzorce.

Chcete-li například vložit zlomek (viz obrázek) zadejte příkaz „over“, konkrétně: {a} nad {b} = {b} nad {a + b}. Složené závorky uzavírají každou skupinu prvků.

Jazykové komponenty vzorce lze snadno vložit přes panely nástrojů a pop-up menu: Otevřením nabídky Zobrazit – Panely nástrojů – Vzorec, nebo přes pop-up menu kliknutím pravým tlačítkem myši někde na ploše dokumentu, nebo otevřením seznamu řeckých písmen a množství speciálních znaků přes příkaz Vložit – Speciální symbol, nebo jednoduše kliknutím na tlačítko souhrného nástroje na liště „Math Tools“ (nenašla jsem, prosím ověřit správnost)

Můžete nastavit různé vlastnosti a zadat parametry pro vzorec přes menu Formát, zatímco je editor rovnic otevřený.

Vaše vzorce lze vložit do dokumentů, nebo mohou být uložené ve formátu vzorců OpenDocument (*. odf), MathML, nebo PDF.