LibreOffice/Vlastnosti/Draw

Z Wiki.openoffice.cz

Přejít na: navigace, hledání

originál: http://www.libreoffice.org/features/draw/

Draw

Univerzální nástroj na vytváření diagramů a grafů

Draw, nástroj ze sady LibreOffice k vytváření diagramů a grafů (obr.)

DRAW vám umožní vytvořit cokoliv od rychlého náčrtu po komplexní projekt, zároveň slouží ke komunikaci s grafikou a diagramy. S maximální velikostí stránky o hraně 300 cm, je DRAW vynikajícím souborem pro tvorbu technických výkresů, plakátů a mnoha dalších výtvorů velkých i menších rozměrů.

Můžete si uspořádat nejčastěji užívané kreslicí nástroje po okraji celé obrazovky, takže budou přístupné přes jediné kliknutí. Využijte výhody panelu stylů a formátování, skrze nějž budou všechny vaše grafické styly stejně snadno přístupné.

Manipulujte s objekty ve dvou, nebo třech dimanzích. Přes 3D ovladač máte přístup ke koulím, anuloidům, krychlím a jiným objektům.

Máte možnost uspořádat si objekty v rámci seskupování, podřazování a přeskupování a následně je ve vybraném uspořádání upravovat. Důmyslné rendrování vám umožní vytvořit fotorealistické obrázky s navolenou texturou, světelnými efekty, průhledností, perspektivou a dalšími efekty.

S chytrými konektory snadno vytvoříte vývojové diagramy, organizační schémata, síťové diagramy a mnohem víc, dokonce i pokud pro to nemáte talent. Přesné a snadno opakovatelné umístění konketorů si můžete nadefinovat vlastní body, k nimž se budou konektory přimykat.

Kótovací čára automaticky propočítá a zobrazí lineární rozměr, tak jak si jej nakreslíte.

Obrázková galerie vám slouží jako přístup ke standardně dostupným klipartům. Stejně tak můžete vytvořit vlastní obrázek a přidat ho do galerie.

Vaší grafiku můžete uložit ve formátu OpenDocument, který odpovídá novým mezinárodním standardům pro kancelářské dokumenty. Tento formát založený na XML umožňuje přístup k uloženým dokumentům i uživatelům, kteří nemají LibreOffice. Vaše grafika tak bude dostupná přes kterýkoliv software, který je kompatibilní s formátem OpenDocument.

Draw dokáže importovat grafiku do všech běžně užívaných formátů (včetně BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF a WMF).

S Drawem také můžete exportovat vaší práci do flash formátu (.swf).