LibreOffice/Vlastnosti/Calc

Z Wiki.openoffice.cz

Přejít na: navigace, hledání

originál: http://www.libreoffice.org/features/calc/

Calc

Tabulkový procesor, který splní všechny vaše nároky

Calc – tabulkový procesor ze sady LibreOffice (obr.)

CALC je program na vytváření tabulek s funkcemi, jaký jste si vždy přáli. Začínající uživatelé ocení jeho intuitivní ovládání a snadné učení, zatímco profesionálové zaměření na data a supervýpočty ocení komplexní sadu pokročilých funkcí.

Pokročilá technologie DataPilotu umožňuje extrahovat čistá dat ze sdílených databází, vytvářet tabulky s křížovými referencemi a shrnovat je a převádět do smysluplných informací.

Formulace v přirozeném jazyce vám umožňují vytvořit vzorce obsahující celá slova (například „tržba“ – „náklady“).

Funkce Intelligent Sum Button (chytré sčítací tlačítko) připojuje úhrn funkcí nebo mezisoučet automaticky podle aktuálního kontextu.

Wizard (průvodce) vás provede výběrem a užíváním obsáhlé řady pokročilých funkcí tabulkového procesoru, nebo stáhne šablony z našeho externího úložiště přednastavených tabulkových schémat.

Se Styly a Formátováním je snadné podle potřeby využít nejrůznější formátování buněk, například volně rotující obsah, šablony, pozadí, okraje a jiné funkce. Šablony se zabudovanými funkcemi z vás nejen udělají znalce tabulkového procesoru, ale také vám umožní plně se soustředit na skutečnou práci.

Jediným stiskem tlačítka ve funkci Scenario Manager (správce scénáře) provedete analýzu typu „coby kdyby...“ – například porovnáte ziskovost pro vysokou/ střední/ nízkou prognózu prodeje.

Analyzační složka CALCu umožňuje řešení v případě, kdy je nutné vypočíst optimální hodnotu určité buňky tabulky na základě omezení vycházejících z jiných buněk.

Podněcujte společnou práci na tabulkách prostřednictvím funkce podpory spolupráce několika uživatelů. Ostatní uživatelé tak mohou do tabulky doplnit vlastní data. Vlastník tabulky pak sdílená data snadno integruje prostřednictvím několika málo kliknutí. Takové usnadnění spolupráce pak pomáhá vyvarovat se editačním střetům.

Ukládejte své tabulky ve formátu OpenDocument, který odpovídá novým mezinárodním standardům pro kancelářské dokumenty. Tento formát založený na XML umožňuje nezávislost na CALCu. Ke svým tabulkám se pak můžete dostat z jakéhokoliv softwaru, který je kompatibilní s OpenDocument formátem.

Samozřejmě máte volnou ruku při užívání vašich starých tabulek z Microsoft Excelu, stejně tak můžete ukládat vaší práci v excelovském formátu v případě zasílání tabulek lidem, kteří jsou stále vázáni na produkty Microsoftu. Nepotřebujete kupovat další software, pokud ostatní chtějí vidět vaše výsledky, protože stačí použít PDF formát (.pdf). CALC také dokáže číst soubory formátu .xlsx vytvořené v softwaru Microsoft Office 2007 nebo Microsoft Office 2008 pro Mac OS X.