Překlad OOo CVS

Z Wiki.openoffice.cz

Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Návod na práci s CVS projektu OpenOffice.org

Pokud se chcete plnohodnotně podílet na vývoji OpenOffice.org, buď jako překladatel nebo dokonce vývojář kódu, potřebujete mít zřízen přístup do CVS. Použitá metoda je malinko nestandardní, ale je nutná, protože u tak velkého projektu je nutné citlivě řídit přístupová práva k jednotlivým částem kódu.

Přístup do CVS je řízen jednak pomocí autorizace ssh klíčem a jednak jménem a heslem k CVS jako takovému. Jméno a heslo používáte stejné jako pro přístup na portál www.openoffice.org, do IssueZilly a podobně. SSH klíč si vygenerujete podle následujícího návodu.

Návod se zabývá postupem pod operačním systémem GNU/Linux, pod Microsoft Windows jsou principy podobné, nicméně je třeba použít jiné nástroje.

Založení CVS účtu pro OpenOffice.org

  1. Pro přístup do CVS projektu OpenOffice.org je nutné mít vygenerován SSH2 klíč. tento klíč si můžete vygenerovat např. pomocí příkazu ssh-keygen -d. Klíč ochráníte heslem, které budete muset zadávat při každém jeho použití, nebo si nakonfigurujete tzv. ssh-agenta a ten bude klíč poskytovat bez potřeby zadávat heslo opakovaně, zadáte jej pouze jednou při nahrání klíče do agenta.
  2. Dále je nutné, abyste měl vytvořen účet na serveru www.openoffice.org a tedy byl zaregistrován.
  3. Přihlaste se a přejděte na Issue Tracker, vyberte Enter an Issue -> Task, klikněte na cs (přímý odkaz), Assigned To vyplňte xrambous@openoffice.org, do Summary napište My SSH public key, do Description nějakou hezkou žádost a hlavně své jméno, klikněte na Submit Issue.
  4. Klikněte na My Issues a na číslo toho issue, kde najdete Create new attachment, klikněte na Browse (nebo podobně) a z disku vyberte soubor s veřejným klíčem (obvykle ~/.ssh/id_dsa.pub), do Description napište např. "My public key" a zvolte typ "text/plain" a nakonec klikněte na Submit.
  5. Počkejte, až vám zařídí klíč. Obvykle to netvá déle než jeden den.

Nyní jste úspěšně prošli první fází a stáváte se plnohodnotným členem týmu projektu OpenOffice.org.

Příprava pracovního prostředí

Vytvoříme si pracovní prostředí. Každý má vlastní názor, jak by mělo vypadat, takže tohle je takové nezávazné doporučení. Následující příklad je vytvořen pro jméno uživatele "dan" - vy použijte vaše jméno uživatele ve vašem systému.

Pokud nevíte jak nastavit ssh-agenta, zkuste, zda již není nakonfigurován. Většina moderních distribucí totiž ssh-agenta obsahuje implicitně a jediné co musíte udělat je zkusit zadat příkaz ssh-add. Pokud uvidíte dotaz Enter passphrase for /home/dan/.ssh/id_rsa: máte agenta funkčního a zadáním hesla do něj můžete uploadnout klíč. Zda se vám to povedlo uvidíte podle odpovědi, v případě úspěchu by měla vypadat takto: Identity added: /home/dan/.ssh/id_rsa (/home/dan/.ssh/id_rsa). To vám ušetří mnoho práce v budoucnu. Klíč do agenta je nutné nahrát při každém startu Xserveru.

Dále budeme potřebovat dávku, kterou si vytvoříme tunel na CVS server. Vstoupíme proto do adresáře, kam si dáváme vlastní spustitelné soubory (pravděpodobně ~/bin) a vytvoříme tam nový script jménem ootunnel. Bude mít tento obsah:

#!/bin/bash
ssh -2 -x -L 2401:localhost:2401 tunnel@openoffice.org

jak prosté, jen dva řádky.

Nastavíme si, že script je spustitelný, chmod u+x ootunnel a jdeme dále.

Vytvoříme si v domovském adresáři adresář pro vývoj.

mkdir ~/OOo

a provedeme do něj checkout modulů, které budeme používat. U překladatelů se jedná o modul cs/po. Abysme to mohli udělat, tak potřebujeme mít zaregistrovaný náš ssh klíč na cvs serveru. Tento krok tedy nelze provést před dokončením registrace popsané v první části. Pokud registraci máme, pokračujeme dále:

Otevřeme si xterm, v něm zadáme příkaz

dan@dan:~> ~/bin/ootunnel

Je možné že budeme dotázáni na heslo (passphrase) k privátními ssh klíči. Při prvním spuštění budeme navíc muset akceptovat identitu vzdáleného stroje. Na tuto výzvu je nutné odpovědět "yes", skutečně celým slovem, pouhé Y nefunguje. Pokud je vše v pořádku, dozvíme se:

Tunnel established.  Type ctrl-c to exit.

Otevřeme si další xterm a zadáme:

cd ~/OOo

cvs -d:pserver:moje_jmeno_z_portalu@localhost:/cvs login

.. zadáme heslo, kterým se přihlašujeme na www.openoffice.org

cvs -z3 -d:pserver:moje_jmeno_z_portalu@localhost:/cvs checkout cs/po

cs/po je modul s překlady, pokud budete pracovat na něčem jiném, příslušné jméno modulu Vám sdělí ten, kdo Vás pro danou činnost naverboval.

Nyní jsme dosáhli tzv. checkoutu souborů k překladu či jiným účelům. Ten se provádí jen jednou. Nyní již budeme pokaždé provádět jen cvs up, abychom stáhli do svého adresáře kopie aktuální verze souborů. cvs up se zadává již přímo v adresáři ~/OOo/cs/po nebo v některém z podadresářů.

Každodenní práce s CVS

Každou práci s CVS zahájíme opět spuštěním scriptu ootunnel, jak je popsáno výše.

Když tunel běží, používáme zcela běžné CVS příkazy, tedy pro aktualizaci lokální kopie příkaz cvs up a pro uložení provedených změn do CVS cvs ci.

Po ukončení práce uzavřete tunel stisknutím CTRL+C. Tunel spotřebovává prostředky serveru, proto je vhodné mít jej aktivní jen když jej potřebujete. Tedy u příležitostného uživatele není dobré spouštět je automaticky při každém startu počítače.