LibreOffice/Vlastnosti/Base

Z Wiki.openoffice.cz

Přejít na: navigace, hledání

originál: http://www.libreoffice.org/features/base/

Base

Výkonný správce všech databází

Base – frontend sady LibreOffice (obr.)

BASE je plně vybavená nadstavba počítačových databází, jejímž cílem je uspokojit potřeby širokého spektra uživatelů v rámci všech druhů použití, jako jsou například: sledování vybrané skupiny objektů; správa klientské databáze; správa databází ročníků a životopisných dat studentů; archivace přehledových informací a pokusných dat; archivace údajů o populaci a výsledků sčítání lidu; produkce měsíčních finančních výkazů ve firmách a organizacích; řízení auditu a zajišťování jakosti a výrobních dat.

BASE nabízí průvodce pro uživatele, pro které je navrhování databází, vytváření tabulek, dotazníků, formulářů a reportů nové (nebo je pro ně nový samotný BASE). Dále je doplněn o sadu předdefinovaných tabulkových schémat pro sledování aktiv, klientů, odbytu objednávek, faktur a mnoha dalších užitečných položek.

Pokud se sháníte po databázi pro osobní účely, BASE přichází s plným HSQL relačním databázovým strojem. Dostanete ideální řešení pro nekomplikovaná zadání a pro uživatele, kteří vyžadují snadno pochopitelný a lehce použitelný systém: data jsou uložena přímo v BASE souboru a navíc získáte podporu ve svém jazyce pro dBase textové soubory.

BASE ale také vychází vstříct vybavenějším uživatelům a podnikovým požadavkům tím, že v příslušném jazyce poskytuje podporu ovladačů některých nejvytíženějších mnohauživatelských databázových strojů, jako například: MySQL, Adabas D, MS Access a PostgreSQL. Navíc je vestavěna podpora pro standardní ovladače JDBC a ODBC, které vám umožní se připojit na jakýkoliv jiný existující databázový stroj.

BASE znamená mnohem víc, než jen nástroj pro jednotlivé účely, protože je skvěle integrován s ostatními aplikacemi sady LibreOffice. BASE například dokáže dodávat data adresáře pro hromadnou korespondenci do Writeru za použití průmyslového standardního protokolu LDAP, nebo prostřednictvím obvykle užívaného formátu adresáře jako třeba Microsoft Outlook, Microsoft Windows a Mozilla; BASE lze použít i pro vytvoření série dat v souboru Calc, jako je například rozbor výzkumných dat, nebo podklad pro grafy.

Přestože je BASE jakožto frontendová aplikace výkonný sám o sobě, mnohé funkce a možnosti přidává i ostatním aplikacím LibreOffice. Možnosti využití, jaké jsou omezeny pouze vaší fantazií, získáte při používání BASEu ve spojení s mikroprogramováním, které je rovněž zahrnuto v každé součásti LibreOffice.